Відчуття дорослості як реалізація ідеальних якостей

Педагогіка: історія і сьогодення » Ідеали особистості підліткового віку » Відчуття дорослості як реалізація ідеальних якостей

Сторінка 4

Методика 2

Мета: виявити, чи залежить ступінь впливу особистісного ідеала на підлітка у залежності від того, є його ідеал реальною людиною чи уявною, тобто плодом фантазії дитини.

Завдання: кількома реченнями описати свій ідеал людини та причини, за якими він є Вашим ідеалом.

Результати дослідження та їх аналіз:

Дослідження проводилося на базі 5-х класів Сумської ЗОШ №15. Вибірка становить 20 чоловік, з яких 9 - дівчатка та 11 - хлопчики.

Проаналізувавши роботи молодших підлітків, я дійшла висновків, що дійсно ідеал дітей цього віку виступає у якості конкретних реальних людей, в основному однолітків, рідше - людей старшого покоління. У багатьох дітей ідеалами є актори, актриси, співаки, співачки, футболісти, баскетболісти та інші знаменитості. Їх більше приваблює зовнішні якості ідеалів, а також внутрішні, які пов’язані з якимись діями. Наприклад: "Вона добра, тому що завжди допомагає мені з домашнім завданням." "Я хочу бути як Девід Бекхем, тому що він гарний футболіст і завжди забиває багато голів". Або: “Мій ідеал - Джим Керрі, тому що він смішний. ” “Я хочу бути, як Іра М., тому що вона спокійна. ”

Дослідивши особистісні ідеали дітей підліткового віку, можна зробити такі висновки:

Підліток прагне діяти та виглядати як дорослий, мати його права та можливості, тому його розвиток супроводжується постійним рівнянням на дорослого, що може виявлятися у наслідуванні старших чи однолітків, які в чомусь виявилися вправнішими. Він копіює різні сторони поведінки і зовнішнього вигляду батьків, вчителів, знайомих.

Зростання інтересу до оточуючих людей та їх морально - естетичних якостей приводить до формування морально - естетичних ідеалів підлітка, які найчастіше (особливо у молодшому підлітковому віці) обираються безпосередньо, за першим яскравим враженням, справленим на підлітка конкретною людиною.

В процесі особистісного зростання ці ідеали або втрачають свою цінність, або навпаки - стають більш стійкими в залежності від того, наскільки змінюється або укріплюється світоглядна позиція підлітка.

Ідеалами для підлітків можуть бути видатні історичні особистості, діячі культури та мистецтва, герої літературних творів чи улюблених фільмів, або, навіть ті люди, з якими підліток безпосередньо спілкується (наприклад, старший товариш або ровесник). Цей ідеальний образ стає критерієм, за яким підліток оцінює себе та інших людей, та являється регулятором його власної поведінки. Він починає копіювати зовнішній вигляд ідола, стиль поведінки, одяг, манеру мови, сміху, ходи, зачіски тощо.

Вплив ідеалу на підлітка може бути не лише позитивним, а й негативним. Об’єктами наслідування можуть ставати аморальні особи, негідники, - і тому ця категорія дітей може активно прилучатися до вживання алкоголю, наркотиків, приєднуватися до різних субкультур, відсторонюючись від батьків.

Старші підлітки починають пред'являти більш високі вимоги до свого ідеалу. У зв'язку з цим вони усвідомлюють, що оточують, навіть дуже улюблені і шановані ними, в більшості своїй самі звичайні люди, хороші і гідні поваги, але не є ідеальним втіленням людської особистості. Тому в 13-14-річному віці особливий розвиток набувають пошуки ідеалу за межами близьких родинних стосунків.

Якщо в сім'ї, школі, особистість відчула себе замкнутою, обмеженою рамками обов'язків і соціальних очікувань, залежною від батьків, педагогів, вона починає шукати однодумців за межами школи та сім’ї. Участь в неформальних групах компенсує відсутність особистої незалежності.

Підліток прагне спілкуватися та підтримувати дружні щирі стосунки з людьми добрими, чуйними, які вислухають, поспівчувають та підтримають. Для дитини цього віку ідеалом є також справедлива людина, тобто та, яка вважає її особистістю, дорослою та самостійною, що має свою точку зору та здатна без будь-чиєї допомоги приймати рішення. Ця людина для підлітка є опорою та “орієнтиром" в житті.

Ідеал дітей цього віку виступає у якості конкретних реальних осіб - однолітків або людей старшого покоління. У багатьох підлітків ідеалами є актори, актриси, співаки, співачки, футболісти, баскетболісти та інші знаменитості. Найбільше їх приваблюють зовнішні якості ідеалів, а також внутрішні, які пов’язані з якимись вчинками.

Отже, гіпотезу дослідження підтверджено.

Страницы: 1 2 3 4 Соціалізація як проблема людського існування
Зміни, які відбуваються в суспільстві на сучасному етапі його розвитку, породжують нові вимоги щодо системи освіти й виховання підростаючого покоління. Ці зміни виявляються в зміні парадигми вихованн ...

Розвиток особистості у молодшому шкільному віці
Молодший шкільний вік характеризується початком кризи. Криза 7 років – це період народження соціального «Я» дитини. Зміна самосвідомості призводить до переоцінки цінностей. Змінюється сприймання свог ...

Читання як вид навчальної діяльності

Громадянська освіта

Читання - основний засіб навчання, інструмент пізнання навколишнього світу. >>>

Copyright © 2021 - All Rights Reserved - www.pedahohikam.net